Co trzeba wiedzieć o obsłudze pras hydraulicznych?
- Szczegóły
Prasa hydrauliczna służy do zwielokrotnienia siły nacisku, dzięki użyciu cieczy roboczej. Korzysta podczas swojego działania z prawa Pascala, które głosi, że ciecz lub gaz znajdujące się w zamkniętym układzie hydraulicznym zachowują identyczne ciśnienie w każdym z jego elementów. Urządzenie to przydaje się przede wszystkim do obróbki plastycznej różnego rodzaju materiałów – przede wszystkim metali, ale także tworzyw sztucznych i surowców wtórnych – a także w innych procesach produkcyjnych, takich jak brykietowanie, fornirowanie lub szczelne umieszczanie jednego przedmiotu w drugim. Podczas obsługi prasy hydraulicznej warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.
Podczas obsługi prasy trzeba zadbać o bezpieczeństwo
Prasy hydrauliczne osiągają ogromną siłę nacisku, która w przypadku braku odpowiedniej uwagi może doprowadzić do znacznych uszkodzeń ciała. Dodatkowo elementy układu nagrzewają się, czego skutkiem mogą być groźne oparzenia. Z tego powodu prasy hydrauliczne powinni obsługiwać jedynie odpowiednio przeszkoleni pracownicy, wyposażeni w ubiór ochronny, w tym rękawice, nauszniki oraz kask. Ważny jest również system umożliwiający natychmiastowe zatrzymanie całego układu, gdyby doszło do awarii lub innej niebezpiecznej sytuacji. Prasy hydrauliczne powinny być także wyposażone w osłony, chroniące pracowników przed odłamkami prasowanych przedmiotów, które mogą oderwać się i wystrzelić z ogromną siłą, a także przed nagłymi wytryskami rozgrzanej cieczy, do których może dojść w wyniku uszkodzenia maszyny.
Na co zwrócić uwagę, obsługując prasę hydrauliczną?
Przede wszystkim trzeba upewnić się, że urządzenie przeszło regularny przegląd i wszystkie jego elementy działają poprawnie. Warto pamiętać, że niektóre części, jak na przykład cewki znajdujące się na zaworach, mają określoną żywotność i w odpowiednim momencie będą musiały zostać wymienione. Zły stan techniczny urządzenia może doprowadzić do wielu problemów, między innymi wycieków.
Przed uruchomieniem układu, trzeba koniecznie go odpowietrzyć. Należy upewnić się co do jego czystości oraz co do czystości oleju – wszelkie zabrudzenia, takie jak kurz lub znajdujące się w cieczy drobne obiekty, mogą doprowadzić do uszkodzeń i spadku wydajności. Podczas pracy należy zwracać uwagę, by maszyna oraz olej zachowywały optymalną temperaturę, a ciśnienie w układzie wystarczająco szybko osiągało właściwą wysokość.