Jak montować okna za pomocą prasy?
- Szczegóły
Nowoczesna stolarka budowlana to nie tylko okna i drzwi tarasowe oraz balkonowe robione z tworzyw sztucznych czy metalu, ale coraz częściej także wysokiej jakości ramy drewniane. Zastosowanie odpowiednich urządzeń przy procesie produkcji, takich jak choćby pneumatyczne prasy montażowe pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji połączeń, a przy tym gwarantują szybkie wykonywanie połączeń. Przekonajmy się, jak wygląda potrzebny w takim przypadku ciąg technologiczny i sprawdźmy, jak działają prasy tego rodzaju.
Jak powstają okna drewniane?
Drewniane ramy okien muszą być odporne na obciążenia mechaniczne, dlatego do ich wykonania stosuje się klejonkę, w której poszczególne fragmenty mają włókna ułożone w różnych kierunkach, dzięki czemu całość zachowuje potrzebną sztywność i nie zmienia swoich wymiarów. Równie istotne jest nadanie elementom właściwych kształtów, komponenty okien są więc odpowiednio przycinane i frezowane aż do uzyskania właściwej geometrii. Przygotowuje się w nich także otwory montażowe pod okucia, a także przestrzeń do osadzenia przeszkleń. Kluczowym etapem będzie jednak precyzyjne cięcie części pod kątem 45°, do złącza na pióro-wypust oraz sklejenie całości, zarówno gdy chodzi o skrzydło, jak i ościeżnicę. Po związaniu kleju do ramy są mocowane okucia, a całość jest składania. Instaluje się także pakiety szybowe i uszczelki.
Funkcja montażowej prasy pneumatycznej przy montażu okien
Jednym z podstawowych urządzeń pozwalających na sklejenie ramy jest montażowa prasa pneumatyczna. Wywierając odpowiedni nacisk, ułatwia ona wykonanie połączenia klejowego. Są one wyposażone w płyty otworowe ułatwiające montaż i rozmieszczanie elementów roboczych, mają regulację wysokości, a docisk tłokowego siłownika pneumatycznego jest ustawiany bezstopniowo.