Jaką prasę wybrać: pneumatyczną czy hydrauliczną?
- Szczegóły
Obróbka drewna prowadzona w zakładach stolarskich wiąże się często z koniecznością łączenia różnych elementów przy wykorzystaniu kleju. Dla uzyskania odpowiedniej siły wiązania niezbędne jest zadziałanie dużą siłą dla ściśnięcia ze sobą spajanych powierzchni, co pozwala na wniknięcie kleju w strukturę materiału oraz stworzenie połączeń o wymaganej trwałości. Dla zautomatyzowania tego procesu oraz wytworzenia potrzebnego nacisku używa się jednego z dwóch rodzajów urządzeń prasy pneumatycznej albo hydraulicznej. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają te maszyny.
Jak działa prasa pneumatyczna?
Prasa pneumatyczna pozwala na zastąpienie ścisku mechanicznego lub wykorzystującego oddziaływanie grawitacyjne naciskającej na materiał masy urządzeniem, gwarantującym znacznie szybsze działanie oraz dającym możliwość usprawnienia i przyspieszenia produkcji. Do jej funkcjonowania niezbędne jest wytworzenie sprężonego powietrza o odpowiednim ciśnieniu, które będzie w stanie zmienić energię potencjalną gazu w pracę mechaniczną. W prasie pneumatycznej siła nacisku powstaje w wyniku działania siłownika pneumatycznego. Składa się on z uszczelnionej tulei, w której porusza się tłok połączony z wystającym na zewnątrz tłoczyskiem. Wprowadzenie powietrza do cylindra powoduje przesunięcie tłoka oraz wysunięcie tłoczyska, a tym samym dociśnięcie klejonego elementu z siłą proporcjonalną do ciśnienia tworzonego przez kompresor.
Jak pracują prasy hydrauliczne?
Prasy hydrauliczne działają za sprawą siłowników, jednak w tym przypadku medium przenoszącym energię potencjalną jest odpowiednio dobrany czynnik hydrauliczny. Jego przepływ jest wymuszany przez zamontowaną w urządzeniu pompę. Prasy hydrauliczne mogą wytwarzać większe siły nacisku, jednak z reguły ich tłoki przemieszczają się nieco wolniej. Ich użycie będzie więc dobrym rozwiązaniem tam, gdzie obsługuje się elementy o większych rozmiarach lub powierzchniach. Minusem układów hydraulicznych jest ryzyko wycieku, który w razie awarii może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a także zwykle większy ciężar i gabaryty urządzenia.